З історії апельсинового джему
Апельсинове варення, джем, мармелад і так далі - дуже популярний літературний персонаж.
Особливо його люблять вводити в дію англійські письменники. Що далеко ходити, давайте відкриємо Льюїса Керолла і вже на перших сторінках "Пригод Аліси в країні чудес" з'являється апельсинове варення. Правда його вже встигли з'їсти і залишилася тільки банка. Залишився неосвітленим тільки один факт - чому апельсиновий джем, варення, мармелад, а в оригінальному тексті саме "ORANGE MARMALADE" так популярні в Англії.
Я знаю дві історії, явно вигадані не англійцями, а шотландцями.
Відповідно до першої з них мармелад придумала деяка Дженні Кейлер, у якій був дуже довірливий і наївний чоловік. Йому задешево продали величезну кількість апельсинів, які виявилися неймовірно гіркими. Дженні була хорошою господинею і перетворила збиток в прибуток, придумавши апельсиновий мармелад.
Згідно до другої історії мармелад приготував французький кухар для шотландської королеви Марії Стюарт. Страсна королева не пропускала жодного побачення зі своїм коханцем Босвел, яка б не була погода. Марія потрапила під холодний дощ і вмирала від жорстокої застуди. Щоб підтримати сили Марії Стюарт кухар приготував апельсиновий мармелад і королева швидко пішла на поправку, а мармелад став її улюбленою стравою, звідки і пішла його назва - "Марія хворіє", вибачте мій французький, але приблизно так - "Maria malades".
Все це дуже красиво, але було б дивно якби до ідеї мармеладу не додумалися там, де апельсини і ростуть в достатку. Мармелад придумали на Близькому Сході в 12 столітті звідки він і поширився по Європі. І відмінно придумали!