Історія соусу Болоньєзе і кілька ідей для вечері

heading_title

     Батькіщина соуса Болоньєзе є Італійська провинція Болонья, що відображено в його назві. Перша документальна згадка соусу-рагу з пастою відноситься до кінця 18 століття і пов'язане з містом Імола біля Болоньї і фігурою Альберто Авісі, кухаря кардинала Грегоріо Луїджі Барнаба Кьярамонті, в подальшому - римського папи Пія VII.

     Історичним типом пасти для подачі з соусом болоньєзе є тальятелле. Cьогодні за межами Італії, соус болоньєзе сервірується також зі спагеті або іншими видами макаронів (в тому числі, власне з макаронами в вузькому значенні).

     У самій Італії назва «Spaghetti alla Bolognese» (Спагеті Болоньєзе) поширилося пізніше, ніж за її межами. Народилося воно в Америці. Перша згадка про використання соусу Болоньєзе з пастою «спагетті» з'явилося в книзі  "Julia Lovejoy Cuniberti Practical Italian recipes for American kitchens" (в перекладі з англ. - «Практичні італійські рецепти для кухонь Америки»), в якій вона радила використовувати соус разом з макаронами або спагетті. Справа в тому, що сухі тальятелле за своєю структурою дуже ламкі. В Америку, в той час, поставляли здебільшого спагетті. Успіх страви в Америці був величезний і через пару років його внесли в меню найзнаменитіших ресторанів в Нью-Йорку, таких як Hotel Commodore в 1920 році і Moneta's в 1931-м. Саме тоді це блюдо придбало всесвітню славу.

     Чудовий цей соус своєю по істині дивовижною універсальністю, власне завдяки цій якості він і завоював серця і шлунки по всьому світу. Соус Болоньєзе можна вжити не тільки з пастою (макаронними виробами), але і в якості готової начинки для Лазаньї або Піци. Але також, потрібно не забувати що його з легкістю використовують і як звичайну підливу до будь-яких гарнірів. В Італії наприклад, в дні великих сімейних застіль, ним поливають поленту (кукурудзяна каша). Можна полити картопляне пюре, і навіть з гречкою він буде дуже смачний.

     Тому перераховувати всі страви і рецепти де можна застосувати цей соус навіть немає особливого сенсу, це всього лише питання фантазії і кулінарних здібностей. Однак ми все таки підіб'ємо підсумок і запропонуємо 5 варіантів до вживання.


  1. За традиційним італійським рецептом густий м'ясний соус болонез готується досить довго: яловичина гаситься більше години, поки не почне розпадатися на волокна. Але процес можна прискорити, якщо взяти замість шматка м'яса яловичий фарш.
  2. Розмір має значення! Великі трубочки або великі ракушки, фаршировані густим м'ясним соусом болоньєзе, запечені в духовці під сирною скоринкою - абсолютно відрізняються за смаком від звичайних спагетті болоньєзе.
  3. З соусом болоньєзе виходить не тільки смачна паста, а й піца. Причому зробити її можна на готовому листковому тісті.
  4. Овочі під густим м'ясним соусом теж хороші, наприклад, запечена скибочками гарбуз. При подачі гарбуза з соусом можна настругати пластівців пармезану, щоб вийшло зовсім в італійському стилі.
  5. І наостанок блюдо, якому б дуже здивувалися італійці - гречка з соусом болоньєзе. Але для нас в гречці з ароматною м'ясною підливою - а соус болоньєзе це і є підлива - немає нічого незвичайного. Смачно, та й годі!